Haber

Asteğmen Kubilay şehadetinin 92. yılında Menemen’de anıldı

Teğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki, şehadetlerinin 92. yıl dönümünde İzmir’in Menemen ilçesinde düzenlenen törenle anıldı.

Yıldıztepe’deki Kubilay Şehitliği’nde düzenlenen törene CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Ege Ordusu Garnizon Komutan Yardımcısı Tümgeneral İsmail Üner, Menemen Garnizon Komutanı Albay Ahmet Fatih katıldı. Oğuz ve Menemen Belediye Başkan Yardımcısı Aydın. Güreşçi ve Kubilay ailesi, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Anıta çelenk sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi ve tören timi tarafından saygı duruşunda bulunuldu.

Törende konuşan Topçu Yüzbaşı Sabri Dönmez, 92 yıl önce şehit olan Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Muhafız Hasan ve Muhafız Şevki’yi rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Dönmez yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Aralık 1930’da orduya gönderdiği taziye mesajını ileterek, Türk gençliğinin şehit Kubilay’dan aldığı emanete sahip çıkmak için görev başında olduğunu söyledi.

Şehit Asteğmen Kubilay’ın Cumhuriyet’i ve Mustafa Kemal’i korumak için boyun eğdiğini kaydeden Dönmez, teslim olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kahraman şehidimiz Kubilay artık bizim için nice yükseklerin ve bedellerin simgesi olmuştur. Kubilay olmak vatanseverliktir, Atatürk’ün unsurlarından ve inkılaplarından taviz vermemektir. Kubilay olmak, Cumhuriyet için başını vermek ama asla boyun eğmemek, asla eğilin. Şehit Kubilay ve arkadaşlarının mekanı cennet olsun. Onlar bize emanettir. “Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk’e sahip çıkan Cumhuriyet gençleri misyonun başındadır. Koruduğunuz bu kutsal emanete yönelik tüm saldırılar, bu ülkenin aydınlık insanlarının ve gençlerinin iman, inanç ve kararlılık dolu göğüslerine isabet edecek ve yok olacaktır.”

Konuşmaların ardından Menemen Kaymakamı Yılmaz hatıra defterini imzaladı.

Tören, şehitlerin mezarlarına karanfiller konması ve Menemen Müftüsü İsa Solmaz’ın duasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu